Janja Garnbret s prvim mestom polfinala v boj za zlato, Mia Krampl končala svoj nastop na OI

Branilka olimpijskega zlata iz Tokia Janja Garnbret se bo kot zmagovalka polfinala, ki je bil na sporedu 8. avgusta, podala v boj za drugi naslov olimpijske prvakinje v kombinaciji športnega plezanja. Garnbret bo edina slovenska finalistka. Druga Slovenka Mia Krampl je na 17. mestu ostala brez finala. Luka Potočar je v moški konkurenci na olimpijskem prvencu zasedel 16. mesto.
Janja Garnbret s prvim mestom polfinala v boj za zlato (foto Aleš Fevžer)
Korošica Janja Garnbret je šla na prizorišče zadnjega dejanja olimpijske kvalifikacijske runde kot zadnja na startnem seznamu. Že po balvanskem delu je dejala, da ni bila še nikoli tako mirna. V balvanski rundi je bila razred zase, edina je osvojila vse štiri vrhove balvanskih smeri ter skupno 99,6 točke od 100 možnih. Že s tem dosežkom se je skorajda uvrstila v finale. Po 19 nastopajočih v današnjem delu tekmovanja je zasedala 12. mesto, ne da bi sploh nastopila v težavnosti.


Branilka olimpijskega zlata iz Tokia Janja Garnbret se bo kot zmagovalka polfinala 10. avgusta podala v boj za drugi naslov olimpijske prvakinje v kombinaciji športnega plezanja (foto Aleš Fevžer)

A Garnbret ni kalkulirala ter se je podala na polno v boj tudi v težavnostni preizkušnji. Premagala je vse pasti, dosegla višino, s katero se je že uvrstila v finale, a je nadaljevala naprej. V igri je bil prestižen boj za vrh smeri. Japonka Ai Mori pred njo se je dotaknila vrha, a ga ni zadržala. Tudi Garnbret se je stegnila proti zadnjemu oprimku, zagrabila je z roko vrh, a ga ni zadržala z obema rokama, višina 48+ ji je prinesla delitev prvega mesta v težavnosti, 96,1 od 100 možnih točk ter skupni dosežek 195,7 od 200 točk, s katerim je prepričljivo dobila polfinale. Avstrijka Jessica Pilz na drugem mestu je zbrala 156,9 točke, 38,8 točke manj od Slovenke. Američanka Brooke Raboutou na tretjem mestu pa 155,8 točke.

Med tekmovalkami, ki so se merile v polfinalu, je nastopila tudi Mia Krampl. Golničanka na balvanih ni blestela, tako da je bil tudi točkovni izplen skromnejši. Nobenega od štirih izzivov mi zmogla do vrha, od možnih 100 je v drugi del polfinala prenesla 28,4 točke. V težavnosti je nastopila bolje. Se je pa njena pot v steni vseeno končala hitreje od pričakovanj. Nastop je končala pred najtežjim finalnim odsekom stene, ki prinaša tudi največ točk. Odneslo jo je s stene, kar ji je odneslo tudi sanje o uvrstitvi v prvi olimpijski finale. Višina 36+ ji je prinesla 51,1 točke za končni izkupiček 79,5 točke. Pred tremi leti na OI v Tokiu je bila 18., ko je bil tekmovalni program bolj zgoščen in zahtevnejši. Tekmovalke so se takrat v okviru kombinacije merile še v hitrosti, v Parizu je hitrost samostojna disciplina.


Mia Krampl je tudi v Parizu (tako kot leta 2021 v Tokiu) dala vse od sebe in svoje druge olimpijske igre sklenila na 17. mestu (foto Aleš Fevžer)

Po končanem polfinalu, ki je potekal v dveh delih in dveh dneh, je znanih vseh osem finalistk, ki se bodo za zlato, srebrno in bronasto odličje po dnevu počitka merile v soboto.

petek, 9. avgust 2024
10.15 > FINALE balvani moški
12.35 > FINALE težavnost moški

sobota, 10. avgust 2024
10.15 > FINALE balvani ženske
12.35 > FINALE težavnost ženske

Tekmovalke in tekmovalce bo v finalu najprej čakala balvanska preizkušnja s po štirimi balvani. Vrh balvanskega problema prinese 25 točk, spodnji cona oprimek 5 in zgornji cona oprimek 10 točk. Za vsak poskus osvojitve oprimka, ko tekmovalec pade, se odbije 0,1 točke. Skupno lahko torej tekmovalka oz. tekmovalec doseže 100 točk, če v prvem poskusu doseže vrhove vseh 4 finalnih balvanskih problemov. 

Po krajšem odmoru se bo finale nadaljeval s smerjo v težavnostnem plezanju, ki je razdeljena na posamezne odseke, kjer lahko tekmovalci znova zberejo po 10, 30, 60 oz. 100 točk. Začetni oprimki so vredni 1 točko, v drugem delu 2, v tretjem 3, v najvišjem delu, ki vodi do vrha, pa je vsak dosežen oprimek vreden 4 točke. Ob doseženem vrhu tako tekmovalka oz. tekmovalec doseže 100 točk. 

Točke iz balvanskega in težavnostnega dela se seštejejo in najvišji seštevek pomeni zmago. V polfinalu je Janja Garnbret dosegla 195,7 od 200 možnih točk.