Urh Čehovin: Balvani, znanost giba in vseživljenjsko plezanje #podcast
Urh je začel plezati v začetku 90' let. Začel je s športnim plezanjem, kmalu pa se je našel v balvaniranju. Tekmoval je v težavnosti, kasneje v balvanih, kjer je postal tudi državni prvak, solidne rezultate je dosegal tudi na tekmah svetovnega pokala v balvaniranju.
V skali je splezal legendarno smer Za staro kolo in majhnega psa v Mišji peči z oceno 8c+, plezanje balvanov pa je postala njegova življenjska strast. Je eden najuspešnejših slovenskih balvanskih plezalcev v naravi, avtor številnih težkih prvenstvenih linij, mnoge so še danes brez ponovitve. Je prvi Slovenec, ki je splezal balvanski problem z oceno FB 8c.
Urh je trener športnega in balvanskega plezanja, bil pa je tudi več let v trenerskem teamu slovenske športnoplezalne reprezentance. Danes trenira tako tekmovalce na najvišji ravni, kot številne zagnane rekreativce.
Je soustanovitelj balvanskega centra v Ljubljani, kjer ga bomo srečali kot trenerja ali postavljavca smeri ali pa bo treniral za svoje plezalne projekte, ki mu jih ne zmanjka.
Teme, ki smo jih obdelali:2:07 Plezanje je lahko za vsakogar.
4:15 Zakaj balvaniranje?
7:30 Kaj je balvansko plezanje?
11:42 Balvanirati sam ali z družbo?
13:35 Kakšne so možnosti za balvaniranje v naravi v Sloveniji?
17:10 Kje je najboljše balvaniranje v Evropi?
19:22 Ocenjevanje težavnosti pri balvanskem plezanju?
21:40 Urh je prvi Slovenec, ki je splezal balvan težavnosti Fb 8c.
24:45 Za staro kolo in majhnega psa, 8c+, Urhova najtežja športnoplezalna smer.
26:30 Urhova tekmovalna pot.
30:15 Danes mi je pomembno, da balvanski problem preplezam lepo.
32:40 Včasih sami sebi povzročimo pritisk, zaradi katerega smo lahko kasneje razočarani.
36:17 Empatija je vedno pomembna.
39:00 S plezanjem človek tudi življenjsko raste.
42:30 Kje pridobivati trenersko znanje in dodano vrednost o balvanskem plezanju?
44:45 Kakšne so nove generacije najboljših balvanskih plezalcev?
46:19 Razlika pri balvanskem plezanju v naravi ali na tekmah?
52:50 Razlika med rekreativci in tekmovalci?
54:26 Skupnost balvanskih plezalcev v Sloveniji?
58:52 Mikro okolja okoli balvanov v naravi imajo posebno energijo.
1:00:05 Popularni balvani v tujini so vedno oblegani.
1:02:33 Kreativnost pri trenerskem delu.
1:06:40 Kreativnost pri postavljanju balvanskih problemov.
1:10:08 »Top« postavljavcev smeri pri balvanih ni veliko.
1:13:36 V enem samem gibu pri plezanju je lahko celo vesolje.
1:19:48 Čar plezanja in vseživljenjska možnost plezanja.
1:22:50 Poskusite trenirati in se učiti plezanja s trenerjem.
1:27:48 Pri plezanju se je potrebni imeti fajn!
1:29:06 Kaj dela Urh Čehovin danes?
Izseki:
»Pri balvanskemu plezanju je lahko kdaj zanimivo, ko vidiš en gib ali pa poskusiš en gib, pa vidiš ... uf, ja, štiri leta treninga mi manjka. In potem se odločiš, kaj boš naredil!« »Družba mi zelo veliko pomeni, zato mi je balvansko plezanje toliko bližje kot kaj drugega. Ker smo skupaj in je v bistvu tako, kot bi bili nekje na enem otroškem igrišču, kjer se hecamo, kjer imamo lahko tudi muziko, lahko tudi tišino. Taka zelo socialna zadeva, lahko bi rekel, da je žur.« »Vse se je začelo nekako v Fontanblue-ju. Tam je cela zgodovina, laboratorij gibanja. Kdor še ni bil tam, naj gre tja, da se bo naučil plezati. Definitivno z neko tehniko prideš čez balvan, brez tehnike pa lahko samo gledaš!« »Vsi si dajemo neka bremena, ki nas potem ovirajo v končni fazi. Se zna zgoditi, da potem zaradi tega tudi ne uživamo in nekam rinemo z glavo skozi zid. Zaradi tega tudi včasih rabimo več časa za neke določene stvari, zraven pa doživljamo velika razočaranja.« »Zadnja leta, plezam samo še za sebe, čisto za nikogar drugega in se nikjer ne dokazujem, nikomur. Ta pritisk, ki je bil nekoč in ta, ki je sedaj... to je toliko boljše. Vsakomur bi predlagal, da poskusi to narediti. Ni lahko, ampak boš tudi bolj uspešen, zagotovo!« »Je pa smešno to. Danes si toliko močan, pa poskušaš ta gib, pa ga ne moreš naredit, pa boš celo vesolje uporabil in celo svoje znanje, da boš to naredil. Potem pa prideš čez tri tedne, pa boš malo bolj močan, pa ti ne bo treba tega. Ampak si se pa vsaj nekaj naučil in boš probal gib čim bolj sfokusirano ali pa čim bolj perfektno narediti izvedbo tega giba.« »Eno življenje živimo in če boš čas zgubljal z veliko dnevi, ko se nimaš fajn, kaj si pa dobil? A ne? Življenje bo šlo mimo, ti se pa nimaš fajn! In samo s tega vidika je to to. Pa tudi, vse je lažje, vse je lažje, ko se imaš fajn!« |