44 filmov o alpinizmu, plezanju, gorski naravi, kulturi in avanturi
Deželo neraziskanih naravnih zakladov bo odstrl film Divja Albanija – V deželi orla, med mite in pravljice ob opazovanju živalskega sveta popelje film Dolomiti – V hramu junakov, skrivnostno zgodbo reke Ganges pripoveduje Sveta (ne)sveta reka. V filmu 3000 skodelic čaja
spoznamo Grega Mortensona (avtorja knjige Tri skodelice čaja), njegove
šole in njegove sanje: širjenje miru s knjigami, ne bombami. Raziskovanje Pamirja na velika platna prinaša alpinistično in kolesarsko pustolovščino s plemenitimi cilji, Bartas pa skrite kotičke otoka Reunion in nov svetovni rekord v highlinu, kraljevski disciplini hoje po vrvi.
Med krajšimi filmi ne gre zamuditi Dodove sreče, nore jadralno-plezalne pustolovščine po arktičnem krogu z belgijskimi starimi znanci festivala, Bazni tabor pod Everestom odpira številna vprašanja o paradoksih ekstremnega turizma na 5300 metrih, film Fanta v Bugabujih vabi na epski boj z izjemno zahtevno smerjo v kanadski divjini, Hiša Nime Gyalmu pa odpre vrata popotresnega Nepala, kjer se domačinka loti obnove svojega doma v odročni in uničeni dolini Langtang.
Bogata je tudi filmska bera slovenskih ustvarjalcev. Režiser Igor Vrtačnik se predstavlja z dvema filmoma: Ama Dablam, izsanjane sanje, pripovedjo o sedemdnevnem vzponu Vanje Furlana in Tomaža Humarja prek severozahodne stene Ama Dablama (nagrajenem z zlatim cepinom), ki bo predvajan premierno, ter Legendarni drenovci, zgodbo o alpinistih, ki so opravili prve zimske vzpone v slovenskih hribih, tudi na Triglav, bili začetniki smučanja, markiranja pešpoti v slovenskih gorah in pionirji umetniške gorske fotografije. Prečkanje Islandije pokojnega režiserja Jureta Breceljnika je navdihujoč dokument velikega izziva – s snežnim kajtom presmučati Islandijo v enem dnevu, medtem ko film Sir s sedmimi skorjami Haidy Kancler prikaže življenje mlade družine in sirarsko delo na Idrski planini pod Matajurjem. V retrospektivi Sfinge (1983) Igorja Koširja spremljamo alpinistično navezo Aleš Kunaver, Marjan Manfreda in Andrej Štremfelj med plezanjem Obraza Sfinge v Triglavski severni steni.
Češnja na torti letošnjega festivala je prav gotovo triminutni film Čudovita narava – Navadni kameleon, ki predstavi prehranjevalne navade navadnega kameleona, kakor jih še niste videli.
>>> Celoten festivalski PROGRAM si lahko ogledate na spletni strani 11. festivala gorniškega filma, letak v PDF-obliki je dosegljiv na tej povezavi, tiskanega pa najdete na prizoriščih festivala.
Ob izbrani filmski beri ne gre pozabiti na festivalske goste. Na letošnjem festivalu bodo predavali plezalna mama z jeklenimi prsti Martina Čufar Potard, najuspešnejši slovenski balvanski plezalec Jernej Kruder, avstrijska alpinistična legenda Robert Schauer, tržaški Slovenec Jernej Šček, ki bo predstavil italijanskega mojstra navpičnice Emilia Comicija, vrhunska italijansko-slovenska naveza Nives Meroi in Roman Benet in kamniški alpinist Janez Volkar, pred 40 leti član odprave na Nošak.
-------------------------
Povezana novica:
Na obzorju: 11. festival gorniškega filma