Anže Peharc v finale SP Moskva 2021 v balvanih

Slovenski reprezentant Anže Peharc si je s petim rezultatom polfinala v Moskvi priplezal svoj prvi finale svetovnega prvenstva v balvanskem plezanju. Zan Lovenjak Sudar je v polfinalu osvojil deveto, Gregor Vezonik pa 16. mesto. Moški finale je na sporedu danes ob 17. uri.
Anže Peharc, Gregor Vezonik in Zan Lovenjak Sudar (foto Grega Valančič/Sportida)
Že v kvalifikacijah je bil od Slovencev najuspešnejši Anže Peharc (AO PD Kranj), ki je odlično pripravljenost pokazal tudi v balvanskem polfinalu, kjer je z dvema vrhovoma in tremi conami dosegel peti rezultat (peti je bil tudi že po kvalifikacijah) in se tako prvič v svoji karieri uvrstil v finale svetovnega prvenstva. "Nastop v polfinalu je bil kar v redu, čeprav nisem bil zadovoljen z vsemi deli svojega nastopa. Tudi po nastopu nisem bil prepričan, če je to dovolj za finale, ampak sem vztrajal od prvega do zadnjega balvana, kar je zame velik uspeh, uspel sem se rešiti obremenjevanja samega sebe z rezultatom - in rezultat je prišel sam od sebe, kar težko verjamem. Z rundo sem seveda zadovoljen in računam, da bom svoje najboljše plezanje pokazal tudi v finalu," se je veselil 24-letni Tržičan, ki je leta 2017 že osvojil bronasto medaljo na evropskem prvenstvu v balvanskem plezanju, leta 2019 pa enkrat stopil tudi na tretjo stopničko svetovnega pokala v tej disciplini.

Anže Peharc si je z odličnim plezanjem v Moskvi priplezal svoj prvi finale svetovega prvenstva v balvanskem plezanju (foto Luka Fonda)

V polfinalu sta nastopila tudi Zan Lovenjak Sudar (AK Ravne), ki je z vrhom in štirimi conami na devetem mestu dosegel svoj najboljši rezultat na SP, Gregor Vezonik (AK Ravne), ki je bil tretji na SP v balvanih v Innsbrucku 2018, pa je s tremi conami prvenstvo končal na 16. mestu. V finale SP so se poleg Peharca uvrstili tudi Japonca Tomoa Narasaki in Kokoro Fujii, Francoz Manuel Cornu, Izraelec Nimrod Marcus in Rus Aleksej Rubtsov.

"Za nami je težek polfinale, ki se je izšel, kot smo upali, da bi imeli finalista in ne prostega popoldneva, kot pri puncah. Pohvaliti moram vse tri fante, res so dali vse od sebe. Gregorju se res ni izšlo, kot bi si želel, medtem ko se je Zan Sudar res dobro boril, ampak mu je žal dvakrat zmanjkalo, da ni zadržal vrha, ampak deveto mesto je zanj res lep rezultat. Anže Peharc pa je spet pokazal, da je iz pravega testa za priti v finale, da zna odplezati, ko je to treba. Upam, da se nam tudi v finalu dobro izide, da se na koncu veselimo, ampak brez kakršnega koli pritiska. Prvi cilj je bil finale in si želim, da se bo Anže v finalu imel super in dobro odplezal," je nastope svojih varovancev ocenil selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren

V ženski konkurenci sta se na balvanskem prvenstvu najbolje odrezali Lučka Rakovec (PK FA) na desetem in Vita Lukan (ŠPO PD Radovljica) na 15. mestu, kar je za obe najboljša uvrstitev na SP v tej disciplini. Katja Debevec (PK Scena) je SP v balvanih sklenila na 25. mestu, Matic Kotar (PK Kamnik) na 33. mestu in Jernej Kruder (ŠPO PD Celje Matica) na 57. mestu.

Olimpijka in svetovna podprvakinja v težavnosti Mia Krampl (AO PD Kranj) je bila 23. v hitrosti in 29. v balvanih, njena paradna disciplina prihaja na vrsto v ponedeljek, ko kvalifikacije v težavnosti čakajo še Rakovčevo, Lukanovo, Lano SkušekTjašo Slemenšek, Peharca, Luko PotočarjaDomna ŠkoficaMartina Berganta in Milana Preskarja.

V prenos moškega finala, ki je na sporedu danes ob 17. uri, se bo na svojem 2. programu vključila TV Slovenija, v živo ga bo mogoče spremljati tudi na youtube kanalu IFSC