Rakovčeva in Lukanova med najboljših 15 na SP v balvanskem plezanju v Moskvi

Lučka Rakovec in Vita Lukan sta z desetim oz. 15. mestom v polfinalu sklenili svetovno prvenstvo v balvanskem plezanju Moskva 2021. Moški polfinale balvanov je na sporedu v nedeljo, obe dekleti in še osem reprezentantov pa v ponedeljek čakajo še kvalifikacije SP v težavnostnem plezanju.
Vita Lukan in Lučka Rakovec med najboljših 15 na SP v balvanih 2021 (foto Grega Valančič/Sportida)
V balvanskem polfinalu se je Lučka Rakovec (PK FA) z dvema osvojenima vrhovoma in dvema conama uvrstila na deseto mesto, kar je njena najboljša uvrstitev na SP v tej disciplini. "Moje plezanje v polfinalu je bilo kar solidno, na žalost nisem uspela preplezati prvega balvana, v drugem sem naredila malo preveč poskusov, sem pa vesela, da sem uspela zadnjega preplezati v prvem poskusu. Z uvrstitvijo sem zadovoljna, a ker sem videla, kako blizu je bilo finale, je malo grenkega priokusa, a tudi z desetim mestom sem zadovoljna. Vseeno pa komaj čakam tudi težavnost," je vtise strnila 20-letna Ljubljančanka.

Vita Lukan (ŠPO PD Radovljica) je z enim vrhom in dvema conama svetovno prvenstvo sklenila na 15. mestu, kar je prav tako najboljša uvrstitev na balvanskem SP za 20-letno Radovljičanko: "Danes nisem povsem zadovoljna, saj bi lahko pokazala boljše plezanje, sploh pri tretjem balvanu, kjer sem padala z vrha, in bi lahko poiskala boljšo rešitev, ki pa je v tistem trenutku nisem videla. Drugače pa večje upe polagam v težavnost, kjer sem bolje pripravljena in sem jo tudi več trenirala, iz balvanov pa lahko zdaj naredim hitro analizo in pogledam napake, ki upam, da se v prihodnje ne bodo več dogajale." Rakovčevo in Lukanovo po dnevu premora v ponedeljek čaka težavnost, primarna disciplina obeh.

Na tronu svetovne prvakinje v balvanskem plezanju je Janjo Garnbret, ki je tekmovanje v Moskvi izpustila, nasledila Američanka Natalia Grossman, druga je bila Italijanka Camilla Moroni, tretja pa Srbkinja Staša Gejo

Vita Lukan in Lučka Rakovec (foto Grega Valančič/Sportida)

"Kvalifikacij nismo začeli ravno po željah, saj sem pričakoval vsaj tri od štirih punc v polfinalu, a se ni izšlo, negativno presenečenje je žal bila Katja Debevec, ki je v kvalifikacijah naredila toliko napak, da je bila upravičeno razočarana nad svojim nastopom. Tudi polfinale se ni začel po načrtu, niti Lučka niti Vita nista preplezali prvega balvana oz. niti prišli do bonusa, ampak sta se pobrali in v drugem nato obe dosegli vrh, v tretjem je zelo dobro kazalo Viti, a je žal dvakrat padla z vrha, Lučka je bil tu manj uspešna, je pa nato v prvem poskusu preplezala zadnjega, četrtega, a na koncu to ni bilo dovolj za finale," je povedal selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren in podal končno oceno balvanskega dela pri puncah: "Zagotovo ni po željah, je pa daleč od kakršne koli katastrofe, od teh punc pričakujemo več v težavnosti. Dejstvo je tudi, da je finale v balvanih, kadar ni z nami Janje, kar redkost. Letos je bilo to le enkrat na začetku sezone v Meiringenu, kjer sta bili v finalu Katja Debevec in Vita Lukan. Prvenstvo gre naprej, že jutri dopoldne je polfinale za fante, stiskamo pesti in upamo, da si nam uspe priboriti kakšen finale, danes zvečer pa se nam tudi pridruži ekipa težavnosti in v ponedeljek gre spet vse od začetka."

Moški polfinale je na sporedu jutri, na startu bodo trije Slovenci: Anže Peharc (AO PD Kranj) s petim rezultatom kvalifikacij ter Gregor Vezonik (AK Ravne) in Zan Lovenjak Sudar (AK Ravne), 17. oz. 19. v kvalifikacijah.

Svetovno prvenstvo se je že končalo za  Katjo Debevec (PK Scena) na 25. mestu v balvanih, Matica Kotarja (PK Kamnik) na 33. mestu in nepričakovano za evropskega prvaka 2020 v balvanih Jerneja Kruderja (ŠPO PD Celje Matica), ki se je uvrstil na 57. mesto.

Olimpijka in svetovna podprvakinja v težavnosti Mia Krampl (AO PD Kranj) je bila 23. v hitrosti in 29. v balvanih, njena paradna disciplina prihaja na vrsto v ponedeljek, ko kvalifikacije v težavnosti čakajo še Rakovčevo, Lukanovo, Lano Skušek, Tjašo Slemenšek, Peharca, Luko Potočarja, Domna Škofica, Martina Berganta in Milana Preskarja