Škofic kot drugi v finale svetovnega prvenstva, Primožič 12. v Parizu

Četrti tekmovalni dan na svetovnem prvenstvu v Parizu se je začel s polfinalom v težavnostnem plezanju. Domen Škofic se je z drugim mestom zanesljivo uvrstil v finale, medtem ko se je Urbanu Primožiču, ki je sicer izboljšal svoj rezultat izpred dveh let, z 12. mestom to izmuznilo. Finale bo v nedeljo popoldne, danes zvečer pa je v Parizu na sporedu ženski finale v težavnosti, kjer bosta v boju za najvišja mesta Janja Garnbret in Mina Markovič s prvim in drugim rezultatom polfinala.
Domen Škofic drugi v polfinalu svetovnega prvenstva v športnem plezanju Pariz 2016 (foto Manca Čujež)
Polfinalna preizkušnja je dala krila Domnu Škoficu (ŠPO PD Radovljica), s tremi letošnjimi zmagami trenutno vodilnemu v skupnem seštevku svetovnega pokala v težavnosti. Po devetem rezultatu v četrtkovih kvalifikacijah je v polfinalu moral priznati premoč le Čehu Adamu Ondri, za sabo pa pustil tretjeuvrščenega Francoza Gautierja Supperja. "Po kvalifikacijah sem imel slabše občutke, ker nisem zlezel prve, lažje smeri, v drugi, težji, sem si povrnil samozavest. Pred polfinalom me je malo skrbelo, kajti uvrstiti se v finale na svetovnem prvenstvu, ki je enkrat na dve leti, ni samoumevna, lahko se kaj zalomi in veliko razmišljaš o tem. Res sem zelo vesel, da sem danes plezal vrhunsko, kar bo v finalu, pač bo," je bil zadovoljen 22-letni Radovljičan, ki je na svetovnem prvenstvu v težavnosti leta 2014 v Gijonu osvojil četrto mesto, finale v Parizu pa ga čaka v nedeljo, 18. septembra, ob 15.30. Prenos finala bo mogoče v živo spremljati prek spletne strani Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC).

Domen Škofic ima z 2. mestom v polfinalu odlično izhodišče za nedeljski finale. (foto Manca Čujež)

Drugi slovenski polfinalist Urban Primožič (
PK Škofja Loka), ki je bil po kvalifikacijah prav tako deveti, je s končnim 12. mestom izboljšal svojo uvrstitev s prejšnjega svetovnega prvenstva, ki ga je v Gijonu sklenil na 14. mestu. "Že v polfinalu je bilo v dvorani zbrano veliko občinstvo, tako da je bilo zelo lepo nastopati. S plezanjem sem zadovoljen, nisem delal napak in pokazal sem svoj maksimum. Polfinalna smer je bila brez posebej težkih delov, tudi če si plezal počasneje, tako da je bilo malo možnosti za napake, bolje natrenirani plezalci pa so prišli višje. Četudi bi lahko bilo rezultatsko malo bolje, sem zadovljen," je črto pod letošnjim prvenstvom potegnil 24-letni Škofjeločan.

"S polfinalnim nastopom obeh fantov sem zelo zadovoljen. Za Urbana smo vedeli, da je tu nekje njegova meja, da se mu mora za finale malce poklopiti. Odplezal ni slabo, dal je vse od sebe, a tokrat so drugi odplezali bolje in je bil prekratek za finale. Domen je prav tako odplezal odlično, izhodišče ima dobro, drugo mesto po polfinalu. V finalu verjamem, da se bo Domen dobro pripravil, dal vse od sebe in da bomo naredili dober rezultat," je povedal selektor slovenske reprezentance v športnem plezanju Gorazd Hren.

Urban Primožič je z 12. mestom v Parizu izboljšal svojo uvrstitev s prejšnjega svetovnega prvenstva. (foto Manca Čujež)

Danes se že začenja sklepni boj za naslov svetovnega prvaka. Popoldanskemu moškemu finalu v balvanih, kjer Slovenija nima predstavnika, potem ko je najuspešnejši balvanist
Jernej Kruder (ŠPO PD Celje - Matica) tekmovanje sklenil na 11. mestu, ob 21. uri sledi težko pričakovani ženski finale v težavnosti, kjer bosta v boju za kolajne Janja Garnbret (Šaleški AO) in Mina Markovič (ŠPK Plus), prva in druga po petkovem polfinalu. Prenos finala bo mogoče v živo spremljati prek spletne strani Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC).