Garnbretova svetovna mladinska prvakinja tudi v težavnosti, Kramplova podprvakinja

Janja Garnbret je naslovu svetovne mladinske prvakinje v balvanskem plezanju pet dni pozneje v Arcu dodala še najžlahtnejšo lovoriko v težavnosti v kadetski konkurenci in tako okronala svojo najuspešnejšo sezono do zdaj. Navdušila je tudi Mia Krampl, ki je 5. septembra postala svetovna mladinska podprvakinja v težavnosti v konkurenci starejših deklic. Slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju se domov vrača s skupno sedmimi medaljami.
Janja Garnbret in Mia Krampl (foto: slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju)
Mladinsko svetovno prvenstvo v športnem plezanju, ki je v Arcu potekalo od 28. avgusta do 5. septembra 2015, so v soboto sklenile finalne preizkušnje v težavnostnem plezanju, znova navdušujoče za slovensko mladinsko reprezentanco. Šestnajstletna Janja Garnbret (Šaleški AO) je bila po ponedeljkovem balvanskem zmagoslavju nepremagljiva tudi v svoji paradni disciplini. Edini ji je uspelo osvojiti vrhove vseh štirih smeri, dveh kvalifikacijskih, polfinalne in finalne, in tako osvojiti tudi naslov svetovne mladinske prvakinje v težavnostnem plezanju v kadetski konkurenci do 18 let. Druga je bila Američanka Margo Hayes, tretja pa Japonka Aika Tajima. »Moj glavni cilj na tem prvenstvu je bil, da v težavnosti ubranim naslov svetovne mladinske prvakinje in da v balvanih dosežem uvrstitev med prve tri. Vesela sem, da mi je to uspelo. S tem ko sem zmagala v obeh disciplinah, se je prvenstvo zame končalo nad pričakovanji,« je bila zadovoljna Garnbretova, za katero je najuspešnejša sezona do zdaj, z medaljo s prav vsake tekme, na kateri je letos nastopila.

Janja Garnbret - svetovna in evropska mladinska prvakinja v balvanskem in težavnostnem plezanju v kadetski konkurenci (foto slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju)

Aktualna svetovna in evropska mladinska prvakinja v balvanskem in težavnostnem plezanju je letos postala tudi evropska podprvakinja v težavnosti v članski konkurenci, kjer je dosegla še eno drugo mesto; obakrat je bila od nje boljša le njena vzornica Mina Markovič. »Kljub dejstvu, da Janjina sezona se ni povsem končana, sem seveda z izkupičkom več kot zadovoljen. Uspelo nama je prav vse, ubraniti naslov evropske mladinske prvakinje v težavnosti in balvanih, ponovno osvojiti naslov svetovne mladinske prvakinje v težavnosti in na prvi organizirani tekmi svetovnega mladinskega prvenstva v balvanih osvojiti tudi ta naslov. Janja se je letos prvič udeležila tudi dveh tekem članskega svetovnega pokala (Imst in Chamonix), katerih cilj je bil le dobro odplezati in se 'potipati' z najboljšimi članicami na svetu. Rezultat je bil tudi tokrat nad pričakovanji in z Mino Markovič sta skupaj krojili svetovni vrh. Oba sva zelo vesela vsakega rezultata in naslova, saj je to potrditev najinega dobrega dela in sodelovanja, predvsem pa naju motivira za nadaljnje delo. Janjo zdaj čakajo še svetovni pokal v Kranju ter dve masters balvanski tekmovanji – Adidas Rock Stars in La Sportiva legends,« je Janjino sezono ocenil njen trener Gorazd Hren.

Izjemen uspeh Garnbretove je z odličnim drugim mestom v konkurenci starejših deklic dopolnila 15-letna Mia Krampl (AO PD Kranj), ki je letos v starostni kategoriji do 16 let že osvojila naslov evropske mladinske prvakinje v težavnostnem plezanju. Premoč je morala priznati prepričljivi zmagovalki Američanki Ashimi Shirashi, tretje mesto pa je osvojila Italijanka Laura Rogora. »Prvenstvo se zame ni začelo najbolj obetavno. Na balvanski tekmi sem za malenkost zgrešila uvrstitev v polfinale. Povsem drugače je bilo v težavnosti, kjer sem se v finale uvrstila kot druga. Z dobrim plezanjem v zadnji smeri sem dosegla naslov svetovne podprvakinje. Vesela sem tega uspeha,« je povedala Kramplova.

Mia Krampl - svetovna mladinska podprvakinja in evropska mladinska prvakinja v težavnosti v kategoriji starejših deklic (foto slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju)

Edini slovenski finalist, 18-letni Anže Peharc (AO PD Kranj), ki je na prvenstvu v Arcu že osvojil bronasto medaljo v balvanskem plezanju, je med mladinci osvojil šesto mesto. V starostni kategoriji do 20 let je zmagal Avstrijec Bernhard Röck pred drugouvrščenim Američanom Jessejem Grupperjem, tretje mesto je dosegel Japonec Keiichiro Korenaga.

V finale v težavnostnem plezanju se je uvrstila tudi 18-letna Tjaša Kalan (AO PD Kranj), ki je v kategoriji mladink do 20 let dosegla osmo mesto. Zmago je slavila Belgijka Anak Verhoeven pred Avstrijko Jessico Pilz in Francozinjo Julio Chanourdie.

Slovenska mladinska reprezentanca v športnem plezanju pod vodstvom selektorja Anžeta Štremflja je na letošnjem mladinskem svetovnem prvenstvu skupno osvojila sedem medalj, poleg Janjine in Miine v težavnosti še tri v balvanskem plezanju in dve v kombinaciji. Poleg zlate Janje Garnbret v kadetski konkurenci sta se 31. avgusta bronaste medalje veselila Vita Lukan med starejšimi deklicami in Anže Peharc v konkurenci mladincev. V kombinaciji (balvansko, hitrostno in težavnostno plezanje) je Garnbretova osvojila še srebro med kadetinjami, Peharc pa bron med mladinci.

V polfinalu težavnosti so tekmovali še Vita Lukan (9.) in Lučka Rakovec (27.) med starejšimi deklicami, Tjaša Slemenšek (26.) med kadetinjami, Rebeka Kamin (13.), Veronika Meke (16.) in Kaja Skvarč Božič (17.) med mladinkami, Žiga Zajc (21.) in Nik Golej (24.) med starejšimi dečki, Tine Rozmanič (24.) med kadeti ter Milan Preskar (16.) in Martin Bergant (18.) med mladinci. Na prvenstvu so nastopili tudi Maks Bogolin (28. med starejšimi dečki), Nejc Dvoršek (41. med kadeti) in Tim Unuk (34. med mladinci).

Iskrene čestitke vsem mladim športnim plezalcem!